Elégedettek az új gyermekosztállyal
Az 54 aktív ágyból 10 gyermekintenzív ágy, melyek a harmadik emeleten kaptak helyet. Tizennégy koraszülött-intenzív férőhelyünk a korábbi gyermekintenzív helyére került, nyugodtan mondhatom, hogy országos viszonylatban is nagyon jó körülmények közé. Sikerült kialakítanunk itt a koraszülött intenzív részleg közvetlen közelében egy táplálási centrumot, benne a tápszerkonyhával és az anyatejgyűjtővel. Az intenzív részleg szomszédságában kap helyet a mamák szobája, ami lehetővé teszi, hogy az anyuka a beteg újszülöttjéhez nagyon közel lehessen. Már az intenzív kórtermekben – amilyen gyorsan csak lehet – elkezdhet szoptatni, s amint a baba állapota engedi, egy szobába is kerülnek.
Az intenzív ágyak mellett rendelkezünk 3 gyermeksebészeti ággyal, a fennmaradó 27 ágyon pedig a kivizsgálásra váró, illetve az akut betegeket helyezzük el. Az új épületben nem életkor szerint, hanem betegség, állapot szerint csoportosítottunk. A második emeleten történnek a kivizsgálások életkortól függetlenül, illetve itt kaptak helyet a rehabilitációs és gyermeksebészeti ágyak. A Dunántúl első, négy megyét (Zala, Tolna, Somogy és Baranya) ellátó gyermekrehabilitációs centruma lett a rehabilitációs részlegünk, melyben többek között mozgásszervi, agysérült és balesetes betegeinek kezelése történik a kialakított 15 ágyon. Ettől elkülönítve a harmadik emelten gyógyulnak a fertőző, lázas, akut betegek. Azért nagy jelentőségű ez a változtatás, mert így a második emeleten nyugodtan játszhatnak együtt a gyerekek, nem fertőzik meg egymást.
A közös játékra jól láthatóan nagy igényük van a gyerekeknek. Közkedvelt találkozóhelyük a játszóház, amelyben a számtalan játék mellett televízió várja őket. A kicsit idősebbek részére internetes szobát alakítottak ki, szponzorok révén modern számítógépekkel, melyek szinte naphosszat üzemelnek.
A játék- és számítógépes lehetőségnél is örömtelibb a fogadtatása annak az új szolgáltatásnak, amely 10 kórteremben lehetővé teszi a kisgyermekek anyukájának állandó jelenlétét. Az egy- illetve kétágyas kórtermekbe – szponzorok jóvoltából – televízió és hütőszekrény is került. S mint a főorvos elmondja, még világviszonylatban is ritka az olyan gyermekosztály, ahol külön fürdőszobát alakítottak volna ki az anyukáknak, és külön a gyerekeknek, ez utóbbiakban kis WC, kis mosdó és kis fürdőkád található.
– Korábban Szombathelyen jártunk kórházban a kisfiammal, őszintén mondhatom, hogy óriási a különbség a körülményeket illetően – mondja Baloghné Hajtó Éva, aki éppen kirakózott kisfiával a játszóházban. – Nagyon örülök annak, hogy itt maradhatok a gyermekem mellett. Főként a távolság miatt nehezen tudnánk megoldani a látogatásokat. Biztos vagyok abban, hogy a gyógyulást is nagyban elősegíti, hogy itt vagyok vele. 2400 forintot fizetek naponta a saját ellátásomért, úgy gondolom, megéri.
A hároméves Vajda Hanga Balatongyörökről került a zalaegerszegi kórházba. Néhány napot az intenzív osztályon volt kénytelenek eltölteni, anyukája ott is végig mellette volt.
– Nagyon örülünk annak, hogy ilyen szép körülmények között lehetünk. Sokat néz meséket Hanga, festünk, rajzolunk, a lényeg azonban, hogy nem kell egyedül lennie – fogalmaz Vajdáné Plótár Katalin, a kislány édesanyja. – Igyekszem feledtetni vele a betegségét. Szerencsére, itt a kórházban is minden feltétel adott ehhez.
De nemcsak a betegeknek és hozzátartozóiknak, az osztály orvosainak és ápolóinak is jutott a komfortból. A kulturált orvosi szobák és kiszolgálóhelyiségek mellett létrehoztak egy, a legmodernebb oktatási eszközökkel felszerelt tanácstermet, és ami még ennél is fontosabb, hogy a rendelők is gazdagodtak új műszerekkel.
– Egyike ezeknek egy többcsatornás anorektális manométer, ami a székletürítési zavarral küzdő gyermekek kivizsgálását szolgálja – magyarázza a főorvos. – A Dunántúlon egyedülálló ez a készülék, s nagy tudású a hirtelen csecsemőhalálozás kiszűrésére alkalmas poliszomnográf is. Rajtunk kívül mindössze két klinikán üzemel hazánkban az a műszer, mellyel a kilégzési nitrogén-monoxid meghatározásával az asztma súlyosságát lehet megállapítani.
Sajnos, mindez nem elegendő! Bár magyar viszonylatban jól felszereltnek számít a zalaegerszegi gyerekosztály, a jelenleg hatályos jogszabályban előírt minimumfeltételeknek még így sem felelnek meg.
Információink szerint megmozdult a megye, hiszen a legkülönbözőbb helyeken gondolják fontosnak a segítséget. A Flextronics dolgozói egy lélegeztetőgép vásárlásához kezdtek el gyűjteni, Pacsán pedig egy nagyon jól sikerült bál jelentős bevételét ajánlották fel egy, az életfunkciókat monitorizáló készülék vásárlására. Ha mások is fontosnak tartják, hogy megmaradhasson a magas színvonalú koraszülött- és gyermekintenzív ellátás Zalában, akkor remélhetőleg többen fogják követni a példájukat. (Zalal-Lap Kft., F.M.)
Tartalom megosztása: