Egyre csak fogyunk
A halálesetek számát tekintve viszont kimagasló év volt 2005. 1540-en mentek el közülünk három éve. 2006-ban megállni látszott a népesség fogyása, 1468-an haltak meg az 1402 születéssel szemben. Nem lett volna probléma tavaly sem, ha olyan mértékben nő a születések száma, mint ahogy csökkent a haláleseteké.
A legtöbb gyermek egyébként még mindig a nyári hónapokban: júliusban (117), augusztusban (137) születik, ám tavaly a hideg januárt is sok csecsemő (116) választotta születése időpontjául. A december viszont egyáltalán nem kedvelt hónap e tekintetben, mindössze 91 születést anyakönyveztek.
Ami a nemek megoszlását illeti, bizony vezetnek a lányok. Zalaegerszegi szülőktől 236 fiú és 255 lány született 2007-ben, de a vidéki gyerekek körében is (383:402 arányban) többen vannak a lányok. Szomorú viszont, hogy az 1276 születésből 505 esetben nem került az apára vonatkozó adat az anyakönyvbe.
A gyermekvállalási kedvvel párhuzamosan csökken városunkban a házasságkötési kedv. Míg az évtized elején még jócskán 300 fölött volt a házasságkötések száma, 2006-ban már csak 290, tavaly pedig 259 házasságkötésnél működtek közre a zalaegerszegi anyakönyvvezetők. A boldogító igen kimondására a többség még mindig a tavaszi, nyári hónapokat választja. A legtöbben, szám szerint 40 pár, augusztusban járult az anyakönyvvezető elé.
Átrendeződés látszik a névviselési szokásokban. Házasságkötés után a legtöbb feleség férje családi nevét viseli a házasságra utaló -né toldással, és ahhoz kapcsolja a maga teljes nevét (Tóthné Kovács Piroska). Egyre gyakoribb azonban a leánykori név (Kovács Piroska) megtartása, illetve a férj és a feleség családi nevének összekapcsolása (Tóth-Kovács Piroska).
Szerencsére, a csökkenő tendencia a házasságfelbontásokra is igaz. Az elmúlt évben 160 pár döntött úgy, hogy papíron is véget vet nem működő házasságának.
Tartalom megosztása: