Összerendezi a kromoszómákat
Mint azt dr. Tihanyi Mariann osztályvezető főorvos elmondta, évről évre nő a kromoszómavizsgálatok száma a zalaegerszegi kórházban. Jelenleg évi 700-800 vizsgálatot végeznek, és tudni kell, hogy a kromoszómák elemzése hosszú folyamat. A sejtek vizsgálatának fontos lépése a kromoszómák összerendezése és áttekintése, annak megállapítása, van-e eltérés, betegségre utaló jel. Az analízist gyorsítja fel és pontosítja az új szoftver.
A bemutató alkalmával jól láthatóvá vált, hogy a mikroszkópban még össze-vissza elhelyezkedő kromoszómákat a számítógépre telepítve nagyságuk és egyéb jellemző tulajdonságaik szerint összerendezi a program. Előkészíti a mintát az analizálásra, melyet természetesen már a szakemberek végeznek. A munka – köszönhetően a számítógépnek – 2-4 órásra rövidül. További előnye a fejlesztésnek, hogy megbízható az adatok tárolása, nyomon követhetősége. Hasonló programmal korábban is rendelkezett – ugyancsak az Ispita Alapítvány jóvoltából – a genetikai laboratórium, ám az elavult, lassúvá vált az évek folyamán, és a javítása sem volt lehetséges.
A kromoszómavizsgálatok mellett évente több ezer szűrővizsgálatot végeznek a genetikai laboratóriumban a kismamák vérmintájából. Az úgynevezett Tripla teszt célja előszűrni az esetleges kromoszómabetegségeket. A Tripla tesztnél október 1-je óta létezik két hatékonyabb eljárás, az úgynevezett kombinált és integrált teszt, amelyek ugyancsak a Down-kór és más kromoszóma-rendellenességek kiszűrését teszik lehetővé. E két utóbbi vizsgálatot térítés ellenében kínálják a kismamáknak. Amennyiben bármelyik szűrővizsgálat pozitív eredménnyel zárul, magzati kromoszómavizsgálatot ajánlanak az édesanyának. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: