Terápiás öngyógyítás
1982-ben „Közelítések” címmel szerveztek először Zalaegerszegen pszichiátriai betegek alkotásaiból kiállítást. Tavaly felelevenítették a kezdeményezést, idén pedig kibővítették. A Móricz Galériában a megye szociális, rehabilitációs és pszichiátriai intézményeiben élők munkáiból nyílt tárlat. A vándorkiállításon tíz település – Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Keszthely, Hévíz, Kehidakustány, Bázakerettye, Magyarszerdahely, Bucsuszentlászló, Lovászi és Pölöskefő – egészségügyi intézménye képviselteti magát.
Dr. Halász Gabriella, a megyei önkormányzat egészségügyi osztályának vezetője fontosnak tartja, hogy e speciális intézményekben élő emberek értékei is megjelenhessenek a nagyközönség előtt. A kultúra fény, az alkotás öröm, s mindez jótékony hatással van a betegek számára.
Dr. Győri László pszichiáter szakfőorvos szerint azért is szükséges ezt a sajátos, külön világot megmutatni, mert a betegség mögött mindig ott van az ember. Az intézményekben nem csak a gyógyítás, hanem az élet is zajlik. Csodálatos dolgok születnek: barátságok, szerelmek, életre szóló kapcsolatok, s művészeti alkotások is. Ez utóbbi nem feltétlen tudatos cselekedet, hiszen egy-egy érzés, impresszió kerül a vászonra.
A lényeg a szigorú, szomorú világtól való elszakadás, hiszen épp az tesz minket emberré, hogy felül tudunk emelkedni a hétköznapi valóságon. A művészet ellentételezi a világot, ezért gyógyító, öngyógyító szerepe van. A bánatot, szorongást, félelmet verssé, dallá, képpé változtatni önmagunk megismerését is lehetővé teszi. S persze az esztétikai élmény sem marad el. Így egy közös öröm születik alkotó és befogadó között. A művészet által leküzdhetővé válik a különbözőség az „egészséges” és a „beteg” között. (Zala-Lap Kft., P. P., Z. A.)
Tartalom megosztása: