keresés a weboldalon

Zalaegerszeg

„Egyszerű Állam” konferencia Zalaegerszegen

Zalaegerszeg címer
Hírek

„Egyszerű Állam” konferencia Zalaegerszegen

2011 május 31 - kedd
Magyarországon egy vállalkozás háromszor annyi időt, energiát és pénzt fordít bürokratikus ügyintézésre, mint Európa más országaiban. Ezért a kormány idén két részletben dolgozza ki a szabályozási környezetet egyszerűsítő és a valósághoz igazító intézkedéseket.

EGYSZERŰ ÁLLAM: AZ ADMINISZTRÁCIÓS TERHEK CSÖKKENTÉSE a valósághoz igazodó szabályozásért és a versenyképes magyar vállalkozásokért” ez a címe annak a konferenciának, amelyre az Egyszerű Állam Konzultációs Program keretében kerül sor Zalaegerszegen 2011. június 3-án, 8.30-tól Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Dísztermében (Zalaegerszeg, Széchenyi tér 3-5.).

A konferencia, az „Egyszerű Állam” országos konzultáció része, mely során a társadalmi partnerek bevonásával, a vállalkozások mindennapi tapasztalatai alapján, a vállalkozásokat érintő adminisztratív terhekről és azok felszámolásának lehetőségeiről gyűjtenek javaslatokat a döntéshozók.

A rendezvényt Gyutai Csaba polgármester úr nyitja meg, a nyitóbeszédet Dr. Cséfalvay Zoltán úr, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára tartja.

Magyarországon egy vállalkozás háromszor annyi időt, energiát és pénzt fordít bürokratikus ügyintézésre, mint Európa más országaiban. Ezért a kormány idén két részletben dolgozza ki a szabályozási környezetet egyszerűsítő és a valósághoz igazító intézkedéseket.

A konzultáció alapozza meg a vállalkozások költségeinek 400 milliárd Ft mértékű csökkentéséhez vezető cselekvési terv elkészítését, így a konferencia, a vállalkozók javaslataira és támogatására építve, az adminisztráció egyszerűsítéséhez kíván hozzájárulni.

A konferenciát a Foglalkoztatási Hivatal, Zalaegerszeg Város Önkormányzata és a vállalkozások érdekképviseletét ellátó Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezi.

KONZULTÁCIÓ
AZ ADMINISZTRÁCIÓS TERHEK CSÖKKENTÉSE A VERSENYKÉPESSÉG NÖVELÉSE ÉS A FELZÁRKÓZÁS ÉRDEKÉBEN

„Minél több előírás, annál kevesebb igazság.”
Marcus Tullius Cicero

A projekt célja kiterjedt konzultációs folyamat lebonyolítása a szociális partnerek bevonásával a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése érdekében, valamint szakpolitika javaslat kidolgozása a terhek csökkentését eredményező konkrét lépéseket illetően. A projekt távlati célja a vállalkozások 400 milliárd Ft mértékű csökkentéséhez megalapozott, kiterjedt társadalmi párbeszéden alapuló, az érintettek együttműködésével kidolgozott cselekvési terv elkészítése.

A projekt közvetlen céljai az alábbiak:

–    Az adminisztrációs terhek feltérképezéséhez információgyűjtés az érintettektől
–    A kormány törekvéseihez szakmai támogatás szervezése, hogy az érintettek (vállalkozások, állami szervezetek) számára a legmegfelelőbb és legéletszerűbb javaslatok szülessenek meg
–    Közegteremtés, átlátható és hatékony felületet biztosítani a hatékony társadalmi vita és konzultáció megteremtéséhez

A konzultációs projekt lényege, hogy a kormány első kézből, az érintettektől kap rámutatást a problémákra, kérdéseket a homályos szabályozásra és javaslatokat ezek megoldására. A problémák, kérdések és javaslatok feltárása érdekében műhelyek (műhely) alakulnak, ahol a helyi kis és középvállalkozók, könyvelők, illetve az érintettek megoszthatják egymással, hogy milyen felesleges bürokratikus terhektől szenvednek, milyen szabályozási előírások érthetetlenek és mire lennének képesek, ha átláthatóbb és egyszerűbb lenne az adminisztráció. Az eredményeket az erre kijelölt személyek (hírvivők) összesítik, és továbbítják azokat a kormánynak.

A műhelymunkák nyilvánosak, a felvetéseket és javaslatokat a konzultációs projekt internetes felületén bárki megnézheti és véleményezheti. A műhelymunkák tapasztalatai alapján regionális tematikus konferenciákat szervezünk, ahol konkrét problématerületeket mutatnak be a legjobb műhelyek képviselői. A konzultáció sorozatot egy országos konferencia zárja, ahol a konzultációs projekt kiemelkedő résztvevői együtt összesíthetik a műhelyek és tematikus konferenciák eredményeit, a szakma és a kormány meghatározó képviselőivel.

A konzultációs folyamatba bevonni kívánt szereplők elsődlegesen a vállalkozások érdekképviseletét ellátó szociális partnerek és civil szervezetek. Az együttműködés további résztvevői az adminisztrációs terhek csökkentésében érintett állami szervezetek (minisztériumok, hatóságok, önkormányzatok), akik hozzászólóként, azaz meghívott szakértőként vesznek részt ez egyeztetési folyamatban.

Nevesített partnerek – szociális partnerek és civil szervezetek:

    Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ)
    Agrár Munkaadói Szövetség (AMSZ)
    Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ)
    Kereskedők és Vendéglátók Országos Szövetsége (KISOSZ)
    Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ)
    Magyar Munkaadók Országos Szövetségek (MMSZ)
    Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ)
    Magyar Iparszövetség (OKISZ)
    Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ)
 
Miért jó az államnak az adminisztrációs terhek csökkentése?

    Átlátható ügyintézés és adminisztrációs folyamatok jobb minőségű állami szolgáltatásokat tesznek lehetővé
    A vállalkozások könnyebb működési környezetben több adót is termelnek, ettől az állam is gazdagodik
    Kevesebb és jobb szabályozás megkönnyíti a tisztviselők munkáját és
    Egyszerűbb szabályozás kiszámíthatóbb jogi környezetet és átláthatóbb adminisztratív folyamatokat és gyorsabb döntéseket eredményez

Miért jó vállalkozásoknak az adminisztrációs terhek csökkentése?

    A vállalkozások a termelésre/szolgáltatásra tudnak összpontosítani, vállalkozó barát gazdasági környezet
    Az adminisztrációs terheken megspórolt pénzt beruházásokra és munkahelyekre tudják költeni
    Ügyintézési átfutási idők hossza csökken, intézmények szankcionálási rendje
    Indokolatlan dokumentációs és adatigény megszűnik, könnyebbé válik a könyvelés
    Állami szervezetek együttműködése javul, nem a vállalkozásnak kell elintézni azt, amit az állam is eltud
    Szabályozás, az egymásnak ellentmondó jogszabályi kötelezettségeket és életszerűtlen előírásokat eltörlik
    Adminisztrációs terhek teljesítéséből fakadó többletmunka és költség megszűnik

 

Tartalom megosztása: