Számok és tények
– A közgyűlés oktatási bizottságának döntése értelmében a 2007/2008-as tanévben nem indul első osztály a Pais Dezső Tagiskolában. Hogy miért éppen ennél az általános iskolánál szűnik meg a beiskolázás? Több érv is szól emellett – válaszolja Balaicz Zoltán. – A gazdasági mellett – az állami normatív támogatások csökkenése, illetve megszűnése – azt is figyelembe vettük, hogy míg a belvárosban 275 a tanköteles gyerekek száma, addig a Landorhegyen 138. Ebben az iskolában csökkent a legjobban az elmúlt években a tanulólétszám. 2003-ban, amikor bezárt a József Attila-iskola, onnan tanulók kerültek a Paisba, de már ők is befejezték az általános iskolát és elmentek. Így, ismét jelentkezett az a gond, hogy ez a városrész elöregedett, kevés a gyermek.
Az oktatási bizottság elnöke érdeklődésünkre elmondta: a Pais-iskola épületének hasznosításával nem foglalkoznak, mivel ez a kérdés nem aktuális, bár tudja, sokféle szóbeszéd kering. Ugyanakkor szeretné, hogy az épület, (ami meglehetősen leromlott állapotban van) tartozzon az oktatási ágazathoz a jövőben is.
– Megjegyezném azt is, hogy 2007 szeptemberétől 24 fő alatt nem indulhat első osztály az általános iskolákban, kivéve a peremkerületi iskolákat és a Békeligeti speciális iskolát. Ennek oka, hogy szeptember 1-jén bevezetik a teljesítménymutatós új finanszírozást, amelynek alapja az átlaglétszám. Ez az új törvényi rendelkezés rákényszeríti az önkormányzatokat, hogy minél magasabb osztálylétszámmal, kevesebb osztályban lássák el az általános iskolai feladataikat.
– Egyéb szigorítások is várhatók?
– A költségvetési egyeztetések során felmerült a Városi Középiskolai Kollégium Kaffka Margit Tagkollégiumának esetleges nyári kiürítése és a diákok átköltöztetése a többi tagkollégiumba. Természetesen ezzel együtt felmerült az épület értékesítésének lehetősége is, az ott kialakított 56-os és Trianoni Múzeum, mint emlékhelyek megőrzése mellett.
Az általános iskolák után az elkövetkező tanévekben valószínűleg csökkenteni kell a középiskolai osztályok számát is. Míg a szakközépiskolai és szakiskolai tanulók száma Zalaegerszegen 2004-ben 5 ezer 240 volt, addig 2006-ban már csak 4 ezer 836. A gyermeklétszám csökkenéssel összefüggő kérdésekkel folyamatosan foglalkozik a jövőben is az oktatási bizottság – teszi hozzá Balaicz Zoltán. (Zala-Lap Kft.)
Tartalom megosztása: