Zalaegerszegi Család- és Gyermekjóléti Központ
A Család- és Gyermekjóléti Központ az ellátási területen élő, szociális életvezetési és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, valamint krízishelyzetbe került családok számára nyújt segítő szolgáltatást.
Célja a családok életvezetési képességének megőrzése, fejlesztése, a problémák kialakulásának megelőzése, kiváltó okok feltárása, krízishelyzetek kezelése és a kialakult problémák megszüntetésének elősegítése a szociális munka eszközeivel, módszereivel.
Feladata a gyermekjóléti szolgáltatás biztosítása, amely a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, ami a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését.
Az esetmenedzserek hatósági intézkedéshez kapcsolódó tevékenységet látnak el, melynek keretében
- Kezdeményezik:
- a gyermek védelembe vételét,
- ideiglenes hatályú elhelyezését,
- nevelésbe vételét.
- Javaslatot tesznek:
- gyermek védelembe vételére,
- családi pótlék természetbeni formában történő nyújtására,
- gyermek tankötelezettsége teljesítésének előmozdítására,
- családjából történő kiemelésére,
- leendő gondozási helyére vagy annak megváltoztatására,
- megelőző pártfogásának mellőzésére, elrendelésére, fenntartására, és megszüntetésére.
Együttműködnek a pártfogó felügyelői szolgálattal és a megelőző pártfogó felügyelővel.
A családjából kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében szociális segítőmunkát koordinálnak és indokolt esetben végeznek.
Ellátják az utógondozási feladatokat is.
Védelembe vett gyermek esetében egyéni gondozási-nevelési tervet készítenek a szülővel és gyermekkel együttműködve, az érintett szakemberek bevonásával, szükség szerint pénzfelhasználási tervet készítenek.
Együttműködnek az ellátási területen működő család- és gyermekjóléti szolgálatokkal, családsegítőkkel, jelzőrendszeri tagokkal és a kirendelt eseti gyámmal.
Hatósági kirendelést követően eseti gyámi feladatokat is elláthatnak a családi pótlék természetbeni formában történő nyújtása során. (149/1998. Korm.r. 91/A (6) bekezdés)
A veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszer működtetése keretében, szakmaközi megbeszéléseken, esetmegbeszéléseken vesznek részt.
A Család- és Gyermekjóléti Központ feladata a gyermek családban nevelkedésének elősegítése, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a gyermek igényeinek és szükségleteinek megfelelő önálló egyéni és csoportos speciális szolgáltatások, programok nyújtása, amelynek keretében biztosít:
- utcai szociális munkát
- kapcsolattartási ügyeletet
- kórházi szociális munkát
- jelzőrendszeri készenléti szolgálatot
- jogi tájékoztatásnyújtást
- pszichológiai tanácsadást
- családterápiát, családkonzultációt
- mediációt
- fejlesztőpedagógiai szolgáltatást
Szociális diagnózis
A család- és gyermekjóléti központ a család szociális helyzetének átfogó vizsgálata alapján elkészíti az igénybe venni javasolt szociális szolgáltatásokat meghatározó szociális diagnózist.
Óvodai és iskolai szociális munka
Az óvodai és iskolai szociális segítő szolgáltatás a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a szociális segítő munka eszközeivel támogatást nyújt a köznevelési intézménybe járó gyermeknek, a gyermek családjának és a köznevelési intézmény pedagógusainak.
Az óvodai és iskolai szociális segítő egyéni, csoportos és közösségi szociális munkát végez, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokat lát el.
Ennek keretében segíti:
- a gyermeket a korának megfelelő nevelésbe és oktatásba való beilleszkedéséhez, valamint tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében,
- a gyermeket a tanulmányi előmeneteléhez, későbbi munkavállalásához kapcsolódó lehetőségei kibontakozásában,
- a gyermek tanulmányi kötelezettségeinek teljesítését akadályozó tényezők észlelését és feltárását,
- a gyermek családját a gyermek óvodai és iskolai életét érintő kérdésekben, valamint nevelési problémák esetén a gyermeket és a családot a közöttük lévő konfliktus feloldásában,
- prevenciós eszközök alkalmazásával a gyermek veszélyeztetettségének kiszűrését és
- a jelzőrendszer működését.
Kapcsolat
Cím: 8900 Zalaegerszeg, Apáczai tér 5.
Központi telefonszámok: +36 92/316 930; +36 92/312 034;
+36 30/693 3950; +36 30/693 3960; +36 30/429 0044
Készenléti telefon: +36 30/445 0777
E-mail: csaladsegito@zegcsgyk.hu; gyermekjolet@zegcsgyk.hu; lka@zegcsgyk.hu (Lakhatásért Közalapítvány)
Honlap: www.zegcsgyk.hu
Tartalom megosztása: