Szemes Béla
nyugdíjba vonult középiskolai irodalomtanár, közoktatási vezető, kritikus
Szemes Béla 1955. április 27-én született Szombathelyen.
Középiskolai tanulmányait már Zalaegerszegen végezte.
1975-ben képesítés nélküli nevelőként kezdett el tanítani Zalatárnokon.
1980-ban a Pécsi Tanárképző Főiskola magyar-történelem szakán diplomázott. Szakmai tanulmányait az ELTE Bölcsészettudományi Karán magyar nyelv és irodalom szakon folytatta, ahol 1988-ban középiskolai tanári képesítést szerzett.
2002-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen közoktatási vezető és ezzel együtt szakvizsgázott pedagógus lett.
1982-ben a TIT Zala Megyei Szervezetének munkatársa, ahol a társadalomtudományi szakosztályok működését koordinálta. A Magyar Nyelv Hete programjának, a TIT nyelviskolájának és egyéb művészeti programoknak összeállítása és megszervezése kötődik nevéhez.
1990-től az akkori Báthory István Szakképző Iskolában közismereti tantárgyak oktatásáért felelős nevelési igazgatóhelyettesként dolgozott.
Aktívan részt vett a Páterdombi Városrész közművelődési programjaiban, kulturális életének élénkítésében.
1998 óta szerepel az Országos Vizsgáztatási Névjegyzékben.
2005-2012 között a Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzatának középiskolai szakreferense, feladatai közé tartozott többek között az intézmények pedagógiai programjainak jóváhagyása, középiskolai beiratkozások, átjelentkezések koordinálása, az iskolákban működő szülői szervezetek tevékenységének segítése és az érettségi, valamint a szakmai vizsgák szervezése, lebonyolítása.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, mai nevén Zalaegerszegi Tankerületi Központ létrejöttével, a középfokú oktatási intézmények önkormányzattól történő elkerülésével, 2012 őszétől a Zala Megyei Kormányhivatal munkatársa lett, ahol közoktatási-értékelési referensként a köznevelési törvényben előírt hatósági ellenőrzési feladatokat látta el.
Zalaegerszeg kulturális életét meghatározó tevékenysége a Hevesi Sándor Színház és a Kvártélyház produkcióit bemutató Egerszegi színházi esték-Színikritikák című kötetek kiadásában is megmutatkozik.
Színházi élményeit megörökítő írásait eredetileg a zalaegerszegi heti- és havilapokban olvashatták az érdeklődők.
2008-ban jelent meg a kritikáit összesítő kiadvány, melyet 2019-ben követett a második, 2008-2018 színelőadások elemzése.
Jelentős szerepet tölt be Keresztury Dezső költő, író emlékének, hagyatékénak megőrzésében, az irodalom szeretete, az irodalomtörténet iránti elkötelezettsége számos Zalaegerszeg közéletében jelentős tevékenységében megmutatkozik.
Szakmai munkája és a közéletben betöltött aktív szerepvállalása elismeréseként 2020-ban Zalaegerszegért díjjal tüntetették ki.
Tartalom megosztása: