keresés a weboldalon

120 éve született Mindszenty József bíboros (Diákújság pályázat)

Zalaegerszeg címer
Hírek

120 éve született Mindszenty József bíboros (Diákújság pályázat)

2012 március 19 - hétfő
Mindszenty József, eredeti nevén Pehm József 1892. március 29-én született a Vas vármegyei Csehimindszenten. Esztergom érsekeként, Magyarország utolsó hercegprímásaként, bíborosként vált a 20. század egyik legismertebb alakjává.

Szombathelyen, a Székesegyházban gróf Mikes János megyés püspök szentelte őt pappá, 1915- ben. 1917-től a zalaegerszegi főgimnáziumban tanított hittant. Az 1918-19- es forradalmak idején politikai okokból letartóztatták, és püspökével együtt internálták a Tanácsköztársaság ideje alatt. Még ebben az évben, 1919-ben Zalaegerszegen plébánosi kinevezést kapott, majd ezt követően 1924-től címzetes apáttá, 1937-ben pápai prelátussá avatták, majd 1944. március 15-én szentelték püspökké és állították a veszprémiegyházmegye élére.

Hitet erősítő jelmondata: ‘Devictus vincit’, annyit tesz: ‘Legyőzetve győz’. Védelme alá fogadta azokat az embereket, akiket a származásuk vagy a véleményük miatt üldöztek, és a hangját is felemelte a Dunántúl hadszíntérré változtatása ellen, amiért később a nyilasok 1944 őszén Sopronkőhidára hurcolták. A szabadulását követően 1945-ben visszatért Veszprémbe, és ebben az évben még esztergomi érsekké szentelték, majd ezt követően bíborossá. Nem értett egyet a kommunista politikával, egyenesen szemben állt vele.

Nyilvánosan is szót emelt az egyházi iskolák államosítása ellen, amiért 1948-ban ismét letartóztatták, de ezúttal életfogytiglanra ítélték. 1955-ben a fegyházbüntetést megszakították, és házi őrizetbe került Felsőpetényen. Innen 1956. október 30-án megszabadult, Pálinkás-Pallavicini Antal által, aki először Rétságra, majd Budapestre szöktette. Az 1956-os forradalomban rádióbeszédeket mondott, fogadta a külföldi delegációkat, és felmentette a kommunistákkal együttműködő papokat a hivatalukból. 1956. november 4-én, mikor hazánkat ellepték a szovjet tankok, kénytelen volt az amerikai követségre menekülni, így Mindszenty fő közellenséggé vált. 1971. szeptember 28-án akarata ellenére, de a pápának tett ígérete végett elhagyta Magyarországot. Találkozott VI Pál pápával is, aki mellkeresztjét és gyűrűjét is neki ajándékozta. Később saját akaratából a magyar prímások alá tartozó bécsi szemináriumba, a Pázmáneumba ment, ahol haláláig élt. 1975 májusában halt meg az Irgalmasok Kórházában, Bécsben.


Farkas Viktória 11.a
Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium

Tartalom megosztása: