keresés a weboldalon

Zalaegerszegi Városi Vegyeskar Egyesület

Zalaegerszeg címer
KitüntetettjeinkZalaegerszegért díjjal kitüntetettek - 2016

Zalaegerszegi Városi Vegyeskar Egyesület

Zalaegerszegen 1957 szeptemberében a pedagógusok szervezésével alakult meg a „Pedagógusok Művészegyüttese”.
A Művészegyüttesbe beletartozott a kórus, a tánckar és a szimfonikus zenekar is.

1960-ban a művészeti együttesek külön váltak, a kórus Pedagógus kórus névvel önálló lett.
Az 1960-as években a pedagógusok mellett már egyéb foglalkozást űzők és középiskolások is énekeltek a kórusban.

A kórus ekkoriban népdalokat, népdal-feldolgozásokat, magyar szerzők, úgy mint Kodály, Bartók, Karai, Bárdos kórusműveit, felkérésre pedig helyi zeneszerzők úgy mint Vannay, Tótmátyás műveit énekelte.

Felléptek a város által rendezett ünnepségeken, illetve „tájoltak” a megye falvaiban is, valamint dalos-találkozókon vettek részt.
A Magyar Rádióban először 1966-ban volt felvétele a kórusnak, első koncert-útra pedig 1965-ben utaztak Jugoszláviába.

Évente több önálló hangversenyt adnak, hagyomány a kórus életében a karácsonyi és évadzáró koncert, melyek minden évben jelentős eseménynek számítanak a koncertlátogatók számára. Rendszeres résztvevői kórustalálkozóknak, egyre gyakrabban kérik fel a kórust jótékonysági koncerteken, különféle rendezvényeken való közreműködésre és rendszeresen megszólalnak Zalaegerszeg ünnepi műsorain is.

A Zalaegerszegi Vegyeskar a ’60-as évektől rendszeresen szerepel külföldön. Fesztiválok meghívott szereplői voltak Jugoszláviában, Finnországban, Ausztriában, Olaszországban is.

Partnerkapcsolataik révén turnéztak már Izraelben, Portugáliában és Németországban, továbbá Erdélyben és Kárpátalján is koncertsorozat keretében több alkalommal is előadták egyházi és világi művekből álló repertoárjukat az érdeklődő közönség előtt.

1993-ban jelent meg az első CD-jük és hangkazettájuk, 2000-ben pedig a második CD-jük, ezt követően 2007‑ben, az 50. jubileumra egy dupla DVD-t készítettek, mely koncertjeiket és utazásaikat bemutató filmrészletek segítségével idézi vissza a kórus „életét”.

Szintén 2007-ben – hagyományteremtő céllal – megrendezték az I. Nyugat-Dunántúli Kórusfesztivált, melyre Dunántúl különböző városainak amatőr vegyeskarait hívták meg. Sajnos, anyagi erőforrások hiányában a kétévente tervezett fesztivált csak néhány alkalommal sikerült megszervezni, pedig a közönség mindig hálásan fogadta az énekesek produkcióit.

A Vegyeskar szívesen ad elő nagy oratórikus műveket is, mint például Mozart vagy Faure: Requiem-jét, énekelték már Rossini: Stabat Materét, Mozart: Koronázási miséjét, Haydn: Teremtés című oratóriumát, Orff: Carmina Burana című művét, Ramirez: Kreol miséjét és Händel: Messiását is.

Az együttes művészeti vezetői Pungor Antal, Dömötör Ilona, Farkasné Perlaki Edit, Hajdu Sándor voltak, 2003 őszétől pedig a kórus művészeti munkáját Kovács Kata irányítja.

A kórus érdemei között említendő, hogy 1989-ben Hangversenykórus, 1998-ban Hangversenykórus cum laude, továbbá 2006-ban pedig újra Hangversenykórus minősítést kapott.

A kórus 2017-ben ünnepelte a 60. évfordulóját, amely alkalomból ismét jubileumi koncertet szervezett – a régi kórustagokkal és karnagyokkal közösen – a zeneszerető zalaegerszegieknek.

A kórus zenei-közéletben betöltött szerepe méltóvá tette 60. jubileuma alkalmából a Zalaegerszegrért díjra.

 

Képgaléria:

Videógaléria:

Tartalom megosztása: