keresés a weboldalon

Griff Bábszínház

Zalaegerszeg címer
KitüntetettjeinkPRO-URBE Zalaegerszeg díjasok

Griff Bábszínház

A zalaegerszegi Griff Bábszínház 2004-ben kezdte el működését, Zalaegerszeg Megyei Jogú Város és a Zala Megye Közgyűlése fenntartásában.
Az első félévben vendégelőadásokat láthatott a közönség.

A saját társulat 2004. október 16-án lépett először színpadra, a Hófehérkét Kovács Ildikó, az azóta elhunyt legendás bábrendező vitte színre.
A bábszínház igazgatója az alapítást követő két évadban Kovács Géza, Blattner díjas rendező volt, a 2006-2007-es évadban Bősze Katalin megbízott igazgató, 2007-2012 között Horváth Károly, majd 2012 nyarától Dr. Pinczés István, Jászai és Ucsimura díjas rendező, akinek hosszan tartó betegsége miatt Szűcs István megbízott igazgatóként vezényelte le a 2013-2014-es és 2014-2015-ös évadot. 2015. április 1-től Őt nevezte ki igazgatónak a fenntartó önkormányzat, 5 éves időtartamra, melyet azóta egy alkalommal meghosszabbított.
Az igazgató mellett Bartal Kiss Rita, Blattner-díjas rendező-tervező végez művészeti vezetői munkát.

A Griff Bábszínház jelenleg a helyi önkormányzat fenntartásában működő önálló intézmény.
Kezdetekben a Városi Művelődési Központban kapott helyet, jelenleg a Hevesi Sándor Színház épületében, saját játszóhellyel rendelkezik, melynek befogadóképessége produkciótól függően 70-120 fő.

A Griff Bábszínház alapvető feladatai:

  • Olyan báb- és gyermekszínházi produkciók létrehozatala, mely elősegíti a célzott korosztály megismertetését a színház formanyelvével.
  • A magyar és a környező népek kultúrájának, népi hagyományainak megismertetése.
  • Kapcsolattartás a megye amatőr bábcsoportjaival, az azokban tevékenykedők szakmai továbbképzése.
  • Bábszínházi és szakmai találkozók szervezése, hogy ezáltal a bábszínház szakmai műhellyé is váljon.
  • A fenntartó önkormányzat által szervezett kulturális programok segítése mind személyi, mind technikai értelemben.
  • A városban és környékén dolgozó drámapedagógusok munkájának, tevékenységének támogatása.
  • Minél több előadás eljuttatása a megye apró falvaiban lakó gyermekekhez, akik másképp nem tudnának színházi élményben részesülni.

A társulat fiatal kora ellenére elismerést vívott ki a bábos szakma és más szervezetek körében. Rendszeresen rész vettek különféle fesztiválokon, találkozókon bel- és külföldön egyaránt.
2005-ben a Holdfia, Naplánya című előadásuk kapott Unima Diplomát, 2010-ben a XV. Pécsi Nemzetközi Felnőtt Bábfesztiválon a legjobb férfi főszereplő díját hozták el.
Szintén 2010-ben a Nagycsaládosok Országos Egyesületének Aranybölcsős Támogatója címet nyerték el ezen társadalmi csoport támogatásáért.
2012 nyarára meghívást kaptak a Toyama Megyei Gyermek Kulturális Fesztiválra, Japánba, ahol magyarul játszották Petőfi Sándor: János vitéz című művét.
2013 őszén és 2016 nyarán a Hétalvó című előadással szerepeltek a felkelő nap országában. 2017-ben Tajvanon babaszínházi konferenciát tartottak, de járt a társulat Szlovéniában, Romániában, Lengyelországban, Ausztriában, Szlovákiában, Szerbiában, Macedóniában is előadásaikkal.

A bábszínháznak évente mintegy 35 ezer nézője van. A bérletesek száma is folyamatosan növekedik.
Az intézmény jelenlegi terveit, célkitűzéseit két főbb törekvés határozza meg, az egyik, hogy a helyi közönség örömét lelje az évadok kínálatában, másrészt, hogy megmutathassák magukat az országos porondon, gazdagíthassák a fesztiválok programját.
A repertoárjukon szerepel klasszikus mese, rege, monda, mozgásszínház, zenei animált produkció is.
Igyekeznek úgy összeválogatni a darabokat, hogy ne csak a gyermekek, de a felnőttek is örömüket leljék a kínálatban.
A Griff Bábszínház kulturális és közösségi életet meghatározó, magas színvonalú tevékenységével jelentősen hozzájárul Zalaegerszeg város fejlődéséhez, közösségformáláshoz.

Az intézmény ezen tevékenysége elismeréseként 2023-ban Pro-Urbe kitüntetésben részesült.

Képgaléria:

Videógaléria:

Összefoglaló kisfilm a díjátadóról

Tartalom megosztása: